Amazon'dan Alışveriş Yapacaklar Dikkat: Kur Farkı Var!

Geçtiğimiz günlerde Amazon tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye'ye de artık hizmet sunulacağı belirtilirken bu açıklamanın ardından oldukça ilginç bir durum ortaya çıktı.

Dünya genelinde en çok tercih edilen alışveriş sitelerinden bir tanesi Amazon olurken Amazon tarafından Türkiye'ye resmi olarak bir destek için sunulmuyordu. Fakat yapılan son değişiklikler ile birlikte artık kullanıcıların Türkçe destek alabileceği ve internet üzerinden ücretsiz kargo imkanı gibi pek çok avantajlar dahilinde alışveriş yapabileceği belirtilmişti. Yapılan bu açıklamaların ardından Türkiye genelinde Amazon servislerine yönelik ilgi olmaya başlarken gelen son bilgiler oldukça dikkat çekti.

Euro Kurunda Fark Var

Amazon’dan sipariş vermek isteyen kişilerin özellikle Euro kurundan çok daha fazla para ödemesi gerekiyor. Yapılan hesaplamalarda Euro üzerinden gerçekleştirilecek alışverişlerde Amazon’un Euro kurunu 3.7 üzerinden hesapladığı görüldü. Fakat güncel Euro kurunun 3.5 civarında olması ve kullanıcıların neredeyse 30 kuruşa varan fazla bir ödeme yapması çok yüksek etiket fiyatına sahip ürünlerin çok daha yüksek bir bedel ile satın alınmasına neden oluyor. Bu bakımdan aradaki farkın neden yaşandığı ve kur konusunda kullanıcıların neden yüksek ödeme yapmak zorunda bırakıldığı şu an için merak ediyor.

Konuyla ilgili gündeme gelen bilgilerin ardından Amazon’un bu işlemleri sadece Türkiye'ye yönelik yaptığı görülürken Türkiye faaliyetlerinde böyle bir farklı tutumun uygulanması Amazon’un büyük bir dezavantaj yaşamasına neden oldu.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları