Apple 500 milyon Dolar Ceza Aldı!

VirnetX isimli firma ile patent ihlali sebebiyle davalık olan Apple 8 sene sonra 500 milyon dolar ceza ödeyecek...

Teksastaki bir federal mahkeme, Apple'ın FaceTime ve iMessage patentleri için VirnetX isimli şirkete 502,6 milyon dolar ödemesine karar verdiğini açıkladı. Apple ve VirnetX arasındaki patent kavgası nerdeyse 8 yıldır devam ediyordu. Bu karar sonrasında Apple henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

ABD'li teknoloji devi Apple ile internet tabanlı iletişim konulu dört patentini ihlal ettiği gerekçesiyle 2010 yılından beri davalık olan VirnetX son defa 2017 yılının Ekim ayında mahkemenin Apple'a 439,7 milyon dolar ödenme kararı verdiğinde karşı karşıya gelmişti.
VirtneX'in bütün iş modelini belirli patentleri kullanarak üretim ve satış yapan şirketleri dava etmek üzerine kurulu olması piyasada "patent trolü" olarak isimlendirilmesine neden oluyor.

Nevada merkezli şirketin davasını Batı Teksas'ta açması da şirket hakkındaki iddiaları güçlendiriyor, zira buradaki mahkemelerde patent sahipleri benzer davalarda ciddi bir kazanma oranına sahip. Bloomberg'in haberine göre, karar sonrasında şirketin hisseleri yüzde 44 artış gösterdi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları