Apple ABD'ye Taşınacak Mı? Peki Fiyatlar?

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan seçim sonrasında gözler Apple üretimlerine nerede devam edeceğine döndü. İşte konuyla ilgili detaylar.

Seçimler öncesinde Donald Trump özellikle seçimden sonra Başkan olması halinde ülke genelinde farklı bir yönetim sergileyeceğini söylerken dünya genelinde en popüler markalardan olan Apple gibi sektör devlerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde üretimlerini yapabilmesi adına gerekli olan ortamı sağlanacağını belirtmişti. Seçim öncesinde verilen bu sözler, seçimin galibiyet ile tamamlanmasının ardından ülkede gümdeme gelirken konuşulmaya başlanırken özellikle Apple'ın üretimlerine Amerika Birleşik Devletleri'nde devam edebileceği konuşulmaya başlandı.

Apple Riski Göze Alabilir Mi?

Apple’ın böyle bir karar alması sektördeki diğer kuruluşlar adına ciddi bir süreç başlatacak. Öyle ki Apple'ın Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmasının ardından maliyetlerin artacak olması fiyatların da artmasına neden olabilecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Apple tarafından bu konuda kesin bir ifade belirtilmemiş olsa da Apple'ın siyasi ilişkilerini geliştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri'nde daha avantajlı bir şekilde üretim yapabilmek adına böyle bir karar alabilmesi mümkün görünüyor. Bu açıdan önümüzdeki günlerde Apple tarafından alınacak yeni bir karar teknoloji sektöründe farklı bir durum yaratabilecek.

Maliyetler Artacak

Apple'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde taşınması halinde en çok ürünlerin fiyatlarının bu durumdan etkilenmesi bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındıktan sonra sevkiyatların daha fazla masraflı olmasını sağlayacağından dolayı giderlerin artmasına neden olacak. Bu bakımdan önümüzdeki dönemlerde Apple tarafından alınacak yeni bir karar sektördeki tüm şartları değiştirebilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları