Apple Çalışanları Apple'a Karşı Kazandı

Apple ile mağaza çalışanlar arasında 5 yıldan beri süren mahkeme sonuçlandı. Mahkeme çalışanları haklı buldu.

Dünya genelinde açtığı şubelerle müşterilerine hizmet verme imkanı elde edene Apple için en önemli bölümlerden bir tanesin kuşkusuz deneyimli personeller. Personelleriyle bugüne kadar çok fazla karşı karşıya gelmemiş olsa da 2011 yılında başlatılan dava sürecinde Apple ile 4 eski mağazası çalışanı karşı karşıya geldi. Üstelik mahkemede dava süreci kısa süre içerisinde genişlerken dört kişiyle başlatılan mahkeme sürecine 20 bin Apple mağaza çalışanlarının da dahil edilmesiyle birlikte Apple adına durum daha da zorlu bir hale getirilmişti.

Mahkeme Sonuçlandı

Çalışanlarının dava sebebi ise çalışırken mola vermemek, maaşların zamanında ödenmemesi gibi pek çok farklı nedenlerdi. Bu konuda haklarını aramak için mahkeme yolunu tercih eden çalışanlar beş yılın ardından haklarına kavuştu. Mahkeme tarafından yapılan değerlendirmelerde çalışanların haklarının verilmediğini, zorlu şartlar altında çalıştırıldığına kanaat getirilirken tüm çalışanlar için Apple'ın iki milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Mahkeme tarafından alınan bu karar sonrasında önümüzdeki dönemlerde Apple tarafından başlanacak ödeme işlemleriyle birlikte tamamlanacak ve çalışanlar Apple’dan haklarını alabilecek. 2 milyon doların çalışanlar arasında nasıl paylaştırılacağı, kararın kaç çalışanı kapsadığı şu an için tam olarak bilinmiyor. Fakat mahkeme kararı sonrasında Apple tarafından resmi açıklamanın yapılması halinde bu konuda resmi ve güncel durum öğrenilecek.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları