Apple'da Düşüş Devam Ediyor

Apple tarafından yapılan açıklamalarda Temmuz ve Eylül dönemi ile ilgili önemli değerlendirmeler yapıldı.

2016 yılının Temmuz ve Eylül aylarında kapsayan mali rapor Apple tarafından paylaşılırken 2016 yılında düşüş yaşandığı görüldü. Özellikle Apple’ın yaşadığı 2015 yılına göre yüzde 19'luk bir düşüş firmanın 2016 yılının belirtilenden dönemlerde sadece 9 milyar dolarlık net bir gelir elde etmesine neden olurken, 2015 yılının aynı döneminde firmanın sağladığı gelir 11.1 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Böylesine yüksek bir rakam net gelir olarak açıklanması yine de markanın sektörde güçlü olduğunu gösteriyor. Fakat 2016 yılında rakamların giderek düşmeye başlaması Apple adına ciddi soru işaretleri oluşturdu. Şirketin 2016 yılının aynı dönemindeki geliri 46.9 milyar dolara düştü. Aynı dönemin 2015 yılındaki rakamları ise 51.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu bakımdan markanın 2015 yılının ardından 2016 yılında yükselme yerine gerileme yaşaması da dikkatlerden kaçmadı.

Apple tarafından yapılan son üç çeyrek açıklamalarında dahi Apple giderek düşüş yaşaması ve rakamların giderek düşmesi tarihte de bir ilk olarak kayıtlara geçti. 2001 yılından beri yıllık gelirinde ilk defa böylesine bir düşüş yaşayan Apple, sektördeki rekabetten ciddi oranda etkilenmiş görünüyor. New York borsasının kapandığı saatten sonra dahi yüzde 2.6’lık bir azalış yaşayan Apple, hisse değerlerini de kaybetmesine neden oldu. Yapılan açıklamalar ile birlikte piyasadaki analizler ise daha çok 2017 yılı itibariyle yeni modellere çevrildi. 2017 yılı bu anlamda markanın çıkış yapacağı bir yıl olabilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları