Google 22 Milyar Dolar Kâra Ulaştı

Google tarafından yapılan yeni açıklamalara göre firma 22 milyar net kara ulaşmayı başardı.

Yeni bir çeyreğin sona ermesi ile birlikte markalar çeyrek raporlarını açıklarken, oldukça etkileyici bir açıklama Google’dan geldi. Google tarafından yapılan açıklamalarda üçüncü çeyrek itibari ile markanın yaşadığı ekonomik durum hakkında bilgi almak mümkün olurken, Alphabet’in 22 milyar dolar kara ulaştığı belirtildi.

Yüzde 20 Arttı

Alphabet ile elde edilen bu gelirler, Google’ın yükselişini sürdürdüğünü de gösterdi. 2016 yılında elde edilen bu rakamlar 2015 yılına göre yüzde 20’lik bir artış olduğunu da gösteriyor. 22.45 milyar dolar gibi net bir gelirin sahibi olan Google, 2015’in aynı döneminde 18.67 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Google’ın genel gelirinin yanı sıra Alphabet’in de gelirlerinde artış görülüyor. Sadece Alphabet üzerinden yapılan incelemelerde gelirin yüzde 27.5 oranında artış yaşadığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl 4 milyar dolarlık bir gelire ulaşan Alphabet 2016 itibari ile birlikte bu rakamı 5.1 milyar dolara kadar çıkarmayı başardı.

Reklam Gelirleri Arttı

Firmanın reklam gelirleri de oldukça üst seviyelerde. Yüzde 17.8 oranında bir artışın yaşandı reklam gelirlerinde Google gelirlerini 19.8 milyar dolara kadar yükseltmeyi başardı. Bu rakamlar 2015’in üçüncü çeyreğinde ise 16.8 milyar dolardı.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları