Google Waymo İle Devam Edecek

Sürücüsüz otomobiller konusunda çalışma yapan markalardan bir tanesi Google olurken yapılan açıklamalardan çalışmaların Waymo çatısı altında devam edeceği belirtildi.

Sürücüsüz otomobil konusunda dünyaya genelinde etkili firmalardan bir tanesi olan Google bugüne kadar geliştirdiği farklı projeler ile otomobil teknolojisinde ilerleme kaydetmeyi başardı. Google bu konuda uzun zamandan beri Waymo adı verilen bir firma ile çalışmalarını sürdürürken yapılan son açıklamalarda da iş ortaklığının devam edeceği duyuruldu.

İşte Bu Açıklamanın Sebebi!

Böyle bir açıklama yapılmasının sebebi ise daha önce gündemde yer alan anlaşma haberleri. Öyle ki 2016 yılı içerisinde Fiat ile anlaşma yapan Google, sürücüsüz otomobil çalışmalarının da bu firmayla yürütülebileceğini düşündürmüştü. Özellikle ulaşım servisi geliştirme noktasında Fiat ile Google arasında yapılan anlaşma pek çok farklı işbirliğini de getirebilecek bir anlaşmaydı. Bu açıdan Google'ın sürücüsüz otomobil konusunda da Fiat ile anlaşma yaparak çalışmalarını Fiat üzerinden gerçekleştirmesi makul bir seçenek olarak görünüyor. Fakat yapılan açıklamayla birlikte sürücüsüz otomobil için herhangi bir değişikliğin planlanmadığı ve tüm çalışmaların planlamalar doğrultusunda devam edeceği duyuruldu.

Bugüne kadar araç için oldukça önemli geliştirmelerin elde edilmesi Google’ı araç konusunda ön plana çıkarıyor. Uzun zamandan beri yeni araç modelinin hem geliştirilmesi hem de testlerini gerçekleştiren Google, 2020 yılına dair önemli bir hedefi tutturmaya çalışıyor. Bu bakımdan firma değişiklikten ziyade farklı işbirlikleri ile gelişmeyi tercih eden Google bu anlamda iddialı olduğunu da gösterebiliyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları