Lenovo Mali Durumunu Yayınladı: Son Durum Ne?

Lenovo'nun ikinci çeyrek için gelirlerde darbe aldığı açıklanırken Moto Z’nin yükselişinin sürmesi dikkat çekti.

Lenovo'nun Motorola'yı Google'dan satın alacağı duyurulduğunda, çok fazla tepki gösterilmişti. Fakat Lenovo tarafından paylaşılan raporlar bu satın almanın çok doğru olduğunu gösteriyor. 2016 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali durumlarıyla ilgili yayınlanan güncellemede sonuçlar her ne kadar mükemmel olmasa da Moto Z hattının Lenovo için çok iyi geldiği görüldü.

İkinci Çeyrekte Zarar Var!

Mali rapora bakıldığında, Lenovo ikinci çeyrekte geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla zarar etti. 2016 yılının ikinci çeyreği için toplam 11.2 milyar dolarlık gelir elde edilirken 2015'e oranla yüzde 8 düşüş görüldü. Bununla birlikte, Lenovo'nun net geliri 157 milyon dolara kadar yükseldi. Bu mali tablo özellikle şirketin geçen yılın ikinci çeyreğinde karşılaştığı 714 milyon dolarlık devasa zarar göz önüne alındığında oldukça etkileyici. Lenovo, bu büyümenin şirket içinde gerçekleşen yapılandırma stratejilerine borçlu olurken önümüzdeki dönemlerde istatistikler daha da iyi hale gelebilir.

Moto Z Serisi Tuttu!

Moto X serisinden çok farklı olmamasına rağmen, Moto Z serisi Lenovo için çok büyük bir gelir ve prestij sağladı. 2016 ikinci çeyreğinde 361 milyon (2015'in ikinci çeyreğinde 359 milyon idi) elde eden Lenovo , Moto Z telefonlarının ilk 12 ay boyunca toplam 3 milyon adet satmasını bekliyor. Bu bakımdan ciddi yükseliş markanın mobilde daha da güçlenmesini sağlıyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları