Samsung Ekonomik Çıkmazda!

Galaxy Note 7 modeli nedeniyle oldukça zorlu bir süreçten geçen Samsung’un ekonomik anlamda da zorlu bir sürece girdiği belirtildi.

2016’nın 3. Çeyreği ile ilgili rakamları paylaşan Samsung, bu çeyrek itibari ile yüzde 30’luk bir düşüş yaşamış durumda. Bunun en büyük sebebi ise kuşkusuz Note 7. Batarya problemleri nedeniyle iki aşamalı işlemin yapıldığı Note 7 serisinde bu nedenle maliyetler yükseldi. Son olarak üretimleri durdurulan telefonların ücretleri de kullanıcılara iade edilmeye başlandı. Bu durum hem telefon satışlarından elde edilen gelirin Samsung’un cebinden çıkmasına neden oluyor hem de telefonlar için yapılan tüm masrafların boşa çıkmasına neden oluyordu. Yaşanan bu durum ise ekonomik tablolara da yansıdı.

Toplam Kart 4.6 Milyar Dolara Geriledi!

Marka tarafından yapılan açıklamalarda 4.6 milyar dolar net kar elde edildiği açıklandı. Aynı dönemin 2015 yılındaki verileri ise 6.4 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu bakımdan son 2 yıllık süre içerisinde Samsung en düşük net kara ulaşırken, yaşanan yüzde 30’luk düşüşün bundan sonraki süreç içerisinde de devam etmesi bekleniyor. Bu bakımdan Samsung için gelen bu raporlar sadece kötü bir dönemin başlangıcı. Özelikle 4. Çeyrek için daha fazla bir düşüş yaşanması bekleniyor. Şu an elde edilen kar Samsung'un 2008'den beri gördüğü en düşük net kar olurken, bu konuda yeni bir rekor da gelebilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları