Samsung'un Hisseleri Yükseliyor

Samsung'un hisseleri bugün en yüksek seviyesine ulaştı. İşte borsada yaşanan son durum.

Ağustos ayında, Samsung Galaxy Note 7'nin piyasaya sürülmesinden yaklaşık iki hafta sonra şirketin hisse fiyatı, hisse başına 1480 USD karşılığında tüm zamanların en yükseğine çıkmıştı. Fakat satışa çıkan telefonlarda bazı ciddi sorunların olduğunun ortaya çıkması durumun tam tersine dönmesine neden oldu.

5 Milyar Dolar Zarar Yaşandı

Galaxy Note 7 satışlarından 5 milyar dolar zararı olmasına rağmen, hisseler bu sabah itibari ile yükselişe geçti. Samsung'un değerlemesinde 9 milyar dolarlık bir kazanç yaşandığı belirtilirken tüm dikkatler Samsung’a çevrildi. Şirketin artan temettü ve hisse geri alımlarını yapması bu yükselişte etkili oldu. 2016 ve 2017'de serbest nakit akışının % 50'sini geri vereceği açıklayan firma böylece ekonomide hareketlilik kazanmayı başardı.

Hisselerde Son Durum Ne?

Samsung'un hisseleri, Çarşamba günü itibari ile birlikte gün içerisinde % 4.2'lik bir artış yaşadı. Bu artış ile birlikte günün kapanışı ise 1.496.74 USD karşılığında oldu. Samsung yaşanan bu durum sonrasında ise 224 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı.

Samsung ekonomik anlamda ciddi bir toparlanma sürecine girdi. Galaxy Note 7’nin artık etkisini kaybettiği ekonomide zaman durumu toparlayarak yükselişe geçmek. Kurum içerisinde bu konuda uzun zamandan beri özel çalışmaların yapıldığı da biliniyordu. Bu açıdan bugün yaşaman artışın çok sürpriz olmadığı söylenebilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları