Samsung'un Pazar Payı Düşüyor!

Note 7 modellerinde yaşanan hatalar Samsung'un pazar payını da ciddi oranda etkiledi. İşte yapılan son araştırmalar sonrasında pazardaki son durum.

Piyasaya sunulan yeni telefon modeli Samsung'un büyük beklentiler ile piyasaya giriş yapmasını sağlasa da Galaxy Note 7’de yaşanan patlama olaylarının ardından büyük bir handikap yaşandı. Yaşanan patlama olayları nedeniyle Samsung cihaz hakkında radikal bir karar almak zorunda koaldı ve alınan bu karar sonrasında Samsung tüm cihazları toplamaya başladı.

Cihazların toplanmaya başlanması ve kullanıcılara telefon ücretlerinin iade edilmesi kuşkusuz Samsung'un ciddi bir zarar görmesine neden oldu. Yaşanan gelişmelerin etkisi ise ilk olarak Pazar payına yansıdı. Samsung'un pazardaki payı ciddi oranda etkilendi.

4 Yılda Artış 0.1

Yapılan resmi açıklamalar sonrasında zararın oldukça yüksek olduğu da gözler önüne serildi. Bugün gündeme gelen haberlerde Samsung'un özellikle 2014 yılından itibaren sadece yüzde 0.1 oranında pazar payını artırabileceği belirtildi. Pazar payı sadece yüzde 0.1 oranında arttırılmış olması ise Samsung'un ciddi bir sorun yaşadığını da net bir şekilde gösteriyor. Yapılan resmi açıklamalarda 2014 yılı sonrasında Samsung'un pazar payının yüzde 19.9 olduğu belirtilirken 2017 üçüncü çeyreği itibariyle bu oran ancak yüzde 20’ye ulaştı. Bu açıdan bakıldığında markanın 3 yıllık süre içerisinde elde ettiği gelişim sadece yüzde 0.1.

Galaxy Note 7 ile birlikte yaşanan bu düşüş Samsung adına ciddi bir engel yarattığı da böylece görüldü. Markanın bu ekonomik çıkmazdan nasıl çıkacağı ise merak ediliyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları