Türk Telekom'da Neler Yaşanıyor?

Son günlerde Türk Telekom hakkında pek çok farklı iddia gündeme gelirken bugün Türk Telekom'un satılacağı öne sürüldü.

Türk Telekom’un en önemli hissedarlarından bir tanesi Oger Telekom olurken Oger Telekom’un borçlarını ödeyememesi ve Türk Telekom’daki hisseleri teminat göstererek çeşitli kredilerin alınması farklı bir sorunun ortaya çıkmasına neden oldu.

200 milyon dolarlık bir kredinin alınması ve bu kredi için taksitin ödenmemesi Oger Telekom’un satışı için önemli bir iddianın gündeme gelmesine neden olurken böyle bir satış işleminin gerçekleştirilmesi Türk Telekom'un sorunlu bir döneme girmesine neden olabilecek durumda. Öyle ki Oger Telekom tarafından kiralama yöntemi ile hisselerin satın alındığı bilindiği gibi kiralık hisseler üzerinden kredinin alınması ve bu hisselerin teminat göstermesi de yaşanan sorunlardan sadece bir tanesi.

Türk Telekom Yalanladı!

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde Türk Telekom tarafından yapılan resmi açıklamalarda Türk Telekom'un maddi açıdan herhangi bir sorunu olmadığı ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapıldığı belirtilse de ana hissedarlardan bir tanesinin ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçmesi Türk Telekom'un da doğrudan bu sorun nedeniyle etkilenmesine neden olacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamaların ardından tüm gözler Oger Telekom’a çevrilmiş durumda.

2005’te Almıştı

2005 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen özel bir ihale ile birlikte yüzde 55'lik bir hisse Oger Telekom’a devrilirken bu hisse değerleri üzerinden yapılan işlemler çoğu zaman gündemde eleştiri ile karşılanmıştı. Üstelik Oger Telekom’un Lübnanlı bir ailenin şirketi olması ve Oger Telekom’a verilen kredilerin Türk bankalarından sağlanması da ortaya çıkan tehlikenin diğer bir boyutu. Yaşanan bu sürecin nasıl sonuçlanacağı ve Türk Telekom'un akibetinin ne olacağı merak edilirken önümüzdeki günlerde konuyla ilgili detayların netleşmesi bekleniyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları