Yahoo Krizi Büyüyor

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen haberlerde Yahoo hesaplarının kapatılması istenirken konu ile ilgili detaylar da gün yüzüne çıkmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan ve yıllardan beri internet hizmetleri ile milyonlarca kişiye ulaşmayı başaran Yahoo ciddi bir skandal ile karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde eski bir CIA ajanı olan Edward Snowden tarafından yapılan paylaşımlarda Yahoo'nun bütün kullanıcı bilgilerini takip ederek sızdırdığı iddia edilmiş ve bu nedenle kullanıcıların tüm hesapların kapatılması gerektiği belirtilmişti.

Büyük Ses Getirdi!

Edward Snowden tarafından yapılan bu açıklamalar teknoloji dünyasının gündemine oturmayı başarırken gelen son bilgilerde tüm bu iddialar doğrulandı. ABD İstihbarat Örgütü ile özel bir çalışma içerisinde olduğu öğrenilen Yahoo elde ettiği tüm bilgileri İstihbarat Örgütü ile paylaşmış durumda. Bu bakımdan istihbarat konusunda milyonlarca kişinin bilgilerine ulaşmayı başaran ABD, Yahoo üzerinden ciddi bir veri elde ettiği tahmin ediliyor.

Yahoo'nun bu konuda çalışma yapması Milli Güvenlik unsurlarına dayandırılırken marka tarafından şu ana kadar kapsamlı bir açıklama yapılmış değil. Fakat kullanıcılar bu konuda ciddi soru işaretlerine sahip olduğu gibi bir açıklama bekliyor. Üstelik gelen bilgilerde Yahoo ile ABD İstihbarat Teşkilatı arasında özel bir yazılımın geliştirildiği ve tüm bilgilerin direk uygulamalar üzerinden erişilebilir duruma getirildiği belirtildi. Bu bakımdan milyonlarca kullanıcının kişisel ve özel verilerine ulaşım sağlanırken pek çok farklı durum da bu sayede deşifre edilmiş halde.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları